Adobe Illustrator

Becsült olvasási idő 5 perc.

Vektoros kép generálás az Illustrator programban

Az Adobe Photoshop után az Adobe Illustrator programban is megjelent a szöveg-alapú képgenerálás. De míg a Photoshop pixeles képekkel dolgozik, az Illustrator vektoros. Így a generált képünk is vektoros lesz.

Ez azért különlegesség, mert 2024. elején hiába van számtalan olyan mesterséges intelligencia, ami képet készít, nagyon ritka az, amelyik vektoros eredményt ad.
Így a kapott képet mindjárt tovább tudjuk szerkeszteni, be tudjuk illeszteni az aktuális projektbe.

Vektoros kép készítése

Az Adobe Illustrator programban egy új ablak jelent meg, aminek Text to Vector Graphic a neve.

Adobe Illustrator vektoros képgenerálás menüje
Adobe Illustrator vektoros képgenerálás menüje

Az ablak prompt részébe írjuk be, hogy mit szeretnénk, rövid utasításokkal, majd a Generate gombra kattinva elkezdődik a kép készítése. A program legjobban angolul ért, de az utasítások (prompt) lehetnek magyarul is. Ilyenkor a Microsoft fordítóprogramja működik a háttérben.

Adobe Illustrator Text to Vector
A mesterséges intelligencia generált vektoros kép

A jelek szerint a mesterséges intelligencia elsőnek a Photoshop programban megszokott pixeles képet készíti el, majd ez lesz átalakítva vektorosra az Illustrator Image Trace funkciójával. A fő különbség, hogy a mesterséges intelligencia direkt olyan képeket próbál készíteni, amelyek jól vektorizálhatóak.

A mesterséges intelligencia 3 képet generál, amik bekerülnek a Variations kisablakba. Ez egy objektum tár lesz, ahonnan a korábban generált képeket bármikor elővehetjük.

Stílus egyezés

Az Adobe Illustrator egyik kiemelkedő funkciója, hogy a vektoros képek generálását egy már meglévő kép stílusához igazítsuk. Ez azt jelenti, hogy átvehetjük a színeket, a vonalvastagságokat, sőt, még a rajzolási stílust is egy korábbi művünk alapján.

Ezt a funkciót a „Match active artboard style” bekapcsolásával aktiválhatjuk.

Amennyiben nem a teljes rajztábla stílusát, hanem csak egy kiválasztott képét szeretnénk átvenni, akkor a Prompt ablak alatti pipettát használjuk. Válasszuk ki, hogy melyik objektum stílusát alkalmazza a következő generált képre.

Ez a szabadság tovább növekszik azzal, hogy a vektoros generálás során dönthetünk arról, milyen „formátumot” szeretnénk használni, így még személyre szabottabbá tehetjük műveinket.

Formátumok

Szöveg-alapú vektoros képgenerálás típusai az Adobe Illusztrator programban.
Szöveg-alapú vektoros képgenerálás típusai az Adobe Illusztrator programban.

Mielőtt egy kép generálását elindítjuk, a Type menüből kiválaszthatjuk, hogy milyen formátumot szeretnénk. A mesterséges intelligencia úgy készíti a képet, hogy a kért formátumnak minél inkább megfeleljen.

Jelenleg (2024 év eleje) négyféle vektoros elemet rajzolhatunk:

Subject – Tárgy formátum

Egy konkrét, jól körülhatárolható elem generálása, mint például egy virág, egy autó vagy egy kávésbögre. A „Tárgy” formátum lehetővé teszi számunkra, hogy egyedi objektumokat hozzunk létre, amelyeket különállóan vagy más elemekkel kombinálva használhatunk fel.

Ez a formátum kiválóan alkalmas egyedi illusztrációk készítésére, amelyeket különböző design projektekben, például hirdetésekben, weboldalakon, vagy akár termékcsomagolásokon lehet felhasználni. Segítségével egyedi, figyelemfelkeltő vizuális elemeket hozhatunk létre, amelyek megkülönböztetik a projektünket.

Scene – Helyszín formátum

Egy összetett, több elemet és részletet tartalmazó jelenet vagy háttér, mint egy park, egy városkép vagy egy belső tér. A „Helyszín” formátum lehetőséget ad arra, hogy teljes környezeteket alkossunk meg.

Ideális választás bonyolultabb, összetett vizuális történetmeséléshez, ahol a környezet és a hangulat kiemelt szerepet kap. Használható weboldalak háttérképeként, digitális kiadványokban vagy játékokban, hogy mélyebb beleélést és vizuális gazdagságot nyújtson.

Szöveg-alapú vektoros képgenerálás: Helyszín
Szöveg-alapú vektoros képgenerálás: Helyszín

Icon – Ikon formátum

Letisztult, egyszerű vektoros rajzok, amelyek logók, gombok vagy más grafikai elemek formájában jelennek meg. A „Ikon” formátum segítségével azonnal felismerhető vizuális jeleket hozhatunk létre.

Különösen hasznos weboldalakon, mobilalkalmazásokban és felhasználói felületeken, ahol fontos a gyors és egyértelmű kommunikáció. Az ikonok segítenek a felhasználók navigációjában, és hozzájárulnak a felület átláthatóságához és esztétikájához.

Szöveg-alapú vektoros képgenerálás: Ikon
Szöveg-alapú vektoros képgenerálás: Ikon

Pattern – Mintázat formátum

Ismétlődő grafikai elemek, amelyek egymáshoz illeszkedve egybefüggő, végtelen mintát alkotnak. A „Mintázat” formátum lehetővé teszi, hogy textúrákat, tapétákat vagy egyéb díszítőelemeket hozzunk létre.

Alkalmazható textíliák, csomagolások, weboldalak háttérként vagy akár belsőépítészeti elemként. A mintázatok segítségével vizuális érdekességet és mélységet adhatunk tervezési projekteinknek, egyedi és vonzó megjelenést biztosítva.

A generált mintázat bekerül az Illustrator Pattern gyűjteményei közé, így bármilyen objektum kitöltésére használhatjuk.

Szöveg-alapú vektoros képgenerálás: Mintázat
Szöveg-alapú vektoros képgenerálás: Mintázat

Szöveg generálása

Jelenleg az Adobe Illustrator mesterséges intelligencia-alapú képgenerálási funkciója még csak az induló fázisában van, azonban már lehetőséget kínál arra, hogy szöveget is tartalmazó képeket hozzunk létre. Bár a sikeres szöveggenerálás nem garantált, érdemes kísérletezni vele.

Ehhez a prompt-ba használjuk a text utasítást. Majd a szöveget tegyük macskakörmök („) közé.
Példa:

cute retro robot with text "Chaos"
Adobe Illustrator Text to Vector - Felírat
Adobe Illustrator Text to Vector – Felírat

Ajánlott videók

Az Adobe Illustrator nem annyira népszerű, mint a Photoshop. A szöveg-alapú vektoros képgenerálás is csendben került bele a béta verzióba, alig-alig beszélt róla valami.

De szerencsére így is találhatunk az interneten néhány videót, ami jól szemlélteti a mesterséges intelligencia használatát.

Összefoglaló

Nagyon kevés olyan programot találunk, ahol a mesterséges intelligencia vektoros képeket generál. Bár a pixeles képgenerátoroknak megmondhatjuk, hogy vektorszerű képet rajzoljanak, amiket utána az Illustrator könnyedén vektorrá alakít.

De az Adobe Illustrator erőssége, hogy mindezt a programon belül, a projektünkhöz kapcsolódva tehetjük. Szükség van egy házra a rajzba? Néhány másodperc, és már ott is van a rajzunkban. Oda tesszük, ahova szeretnénk. És mivel a kép vektoros, könnyen tudjuk szerkeszteni.
Ráadásul a képek generálásakor az MI a már meglévő objektumok stílusát is figyeli, így az sokkal jobban beleillik a rajzba, mintha egy másik programból hoznánk át.

Loading

No votes yet.
Please wait...

Szólj hozzá!