Bevezetés
Az internet előtti időszakban a nagyvilág eseményeit leginkább a TV-n keresztül, ott is a Híradóból ismertük meg. Ez a műsor fixen 60 percig tartott, ami magával hordozta azt, hogy bármennyi helyen, bármilyen mennyiségű esemény is történt, annak ebbe az időtartalomba bele kellett férni.
Másrészről a hír fogyasztói, azaz mi emberek, naponta csak 1 órát kellett arra áldoznunk, hogy megtudjuk, mi történt a világon. Közben esetleg lehetett vacsorázni.
Az internettel mindez megváltozott. Semmilyen korlátja annak, hogy naponta hány hír jelenjen meg, és hogy ezeket ki és mikor olvassa el. Az eredmény az lett, hogy a híroldalak minél többet és még többet írnak. Az emberek pedig lassan napi 24 órában különböző hírekkel vannak bombázva.
Így egyre nehezebb kibogarászni azokat a híreket, amelyek minket érdekelnek. Ráadásul egyre több időt is vesz el tőlünk.
Milyen jó lenne egy asszisztens, aki összegyűjti azokat a híreket, amik tényleg fontosak. Majd ezeket röviden, érthető formába leírja nekünk!
ChatGPT keres az interneten
Az olyan nyelvi modellek, mint a ChatGPT alapesetben nem tudnak az interneten keresni. De szerencsére az elmúlt időszakban ez a technológia rengeteget fejlődött, és a ChatGPT egyes modelljei (pl. ChatGPT-4o) már az interneten található oldalról is tudnak információt gyűjteni.
PixelRita tippje:
💡 TIPP #1: "Az olyan nyelvi modellek, mint a ChatGPT alapesetben nem tudnak az interneten keresni." – Na, itt van az a pillanat, amikor kicsit fellélegzünk, mert igaz, hogy régebben nem keresett az interneten, de manapság már bizonyos modelleknél ez is lehetséges! 😎 Ha valami hiperfriss hírt szeretnénk kapni (és persze a legfrissebb TikTok trendeket is tudni akarjuk, ugye? 😆), akkor a böngészési funkciót kell bekapcsolni. De ne feledd, ez csak a legújabb verzióknál elérhető.
🎨 Matrica: [🖥️💡] – "Mesterséges intelligencia kereső mód ON!"
Most már megkérhetjük a ChatGPT-t, hogy szedje össze a legfrissebb híreket, és ezeket alakítsa át az általunk kedvelt formába. Sőt! Készíthetünk GPT Asszisztenset (CustomGPT) is, amivel minden reggel megtudhatjuk, mi történt a nagyvilágban. Vagy mi hír a kedvenc énekesünkről, játékunkról, molekulánkról.
⚠️Figyelmeztetés⚠️
A ChatGPT egy nyelvi modell, és ezért nem túl jó a számolásban. Egy olyan összetett számokból álló információ, mint a dátum, könnyen eltéveszthető. Ráadásul nagyon sok olyan oldal van, ahol nem tüntetik fel a dátumot.
Így előfordulhat, hogy a ChatGPT több éves hírt mutat újként.
Ugyan így az is előfordulhat, hogy a hír nem igaz, vagy valami furcsa weboldalon talált rá a program. Ezért minden esetben ellenőrizzük a forrásokat!
PixelRita tippje:
⚠️ TIPP #2: "A ChatGPT egy nyelvi modell, és ezért nem túl jó a számolásban." – Itt a lényeg! 😅 Ne bízd rá a matek házidat vagy az adóbevallásodat! Ami a híreket illeti, a legjobb, ha mindig duplán ellenőrzöd a dátumokat és a forrásokat. Én úgy szoktam ezt mondani: Kettős ellenőrzés szabálya – az AI zseniális, de néha hajlamos arra, hogy régebbi híreket újként mutasson. Szóval ha valami gyanúsan régi, mindenképp csekkold magad is! 🤓
🎨 Matrica: [⏳🔍] – "Ellenőrizd a dátumokat, mielőtt belevágsz a hírbe!"
A hírgyűjtő robot
Hogyan működik egy ilyen hírgyűjtő robot, és mik az előnyei?
Ma már nagyon sok lehetőségünk van arra, hogy a híreket valamilyen program szedje össze nekünk. Ilyenek az RSS szolgáltatások, vagy az olyan hírolvasók, mint pl. a Google News, vagy akár maga a Bing is.
A ChatGPT előnye abban rejlik, hogy a híreket abban a formában tárja elénk, amilyenben mi szeretnénk. Például nem kell az egész hírt elolvasni, hanem elegendő csak az összefoglaló.
PixelRita tippje:
🚀 TIPP #3: "A ChatGPT előnye abban rejlik, hogy a híreket abban a formában tárja elénk, amilyenben mi szeretnénk." – Igen! Ezért imádom! 🎉 Például miért ne kérhetnénk tőle, hogy viccesen összefoglalja a napi politikát? Vagy adjunk neki egy kis popkultúra-spint, hogy olyan, mintha a kedvenc influenszered magyarázná el a híreket. 😎 Ha pedig egy gyors, lényegretörő összefoglalót szeretnél, a CustomGPT bot ezt is megoldja neked.
🎨 Matrica: [🎤📱] – "A hír a te stílusodban érkezik, haver!" 🤩
Amikor viszont többet szeretnénk tudni az adott témáról, vagy valamit nem értek, akkor kérdezhetem a ChatGPT-t.
Lássunk ezekre példát!
Hírek összefoglalása
Készítettem egy robotot (CustomGTP – Asszisztens), amelyik azokat a híreket szedi össze, amik engem érdekelnek. De úgy döntöttem, hogy ne valami unalmas formában, vagy felsorolásként jelenjenek meg. Hanem úgy állítottam be a robotot, hogy legyen lelkes, írjon hozzá saját véleményt, és még matricákkal is színesítse a híreket. Ezen kívül kértem forrás linkeket, és megbízhatóságot is (a bejegyzés második felében ezekre részletesen is kitérünk).
A keresés nemcsak a magyar nyelvű oldalakon történt. Különösen hasznos, hogy az angol, vagy más nyelvű hírekről is magyar összefoglaló készült!
2024. szeptember 18-án a következő híreket kaptam:
További beszélgetések a hírekről
A ChatGPT ott kezd izgalmas lenni, amikor nem állunk meg az összefoglalásnál. Ha egy hír érdekes, többet szeretnénk megtudni a témáról, vagy csak valamit nem értünk, akkor tudunk kérdezni!.
Az alábbi példában további információkat kértünk az egyik hírrel kapcsolatban.
És ha már úgyis a témánál vagyunk, akkor egy képet is kértünk.
Rajzolj egy képet, ami ezt a kutatást szimbolizálja
⚠️Figyelmeztetés⚠️
Ne felejtsük el, hogy a ChatGPT a saját adatbázisa (másképpen fogalmazva a saját fantáziája) alapján fog rajzolni. Ez valamilyen szinten hasonlítani fog a valóságra, de nem lesz olyan, mint az eredeti.
Például ha a hír Budapestről szól. Ebben az esetben a ChatGPT rajzolni fog egy képet, amin az épületek hasonlítanak a budapesti házakra, a Parlament és a Duna is látható lehet. De ha jobban megfigyeljük, minden más, mint a valóságban.
Ezért az így készült képek csak arra használhatóak, hogy kicsit feldobják a híreket.
A Hírgyűjtő robot készítése.
Menjünk el a CustomGPT szerkesztő felületre (https://chatgpt.com/gpts/editor).
Itt ne a Create, hanem a Configure menüt válasszuk. A Create néha csak a fele utasítást írja bele a robotba, időnként pedig a korábbi utasításokat felül írja. A Configure menüben konkrétan le tudjuk írni, hogy mit akarunk, majd később könnyedén módosíthatjuk.
A robot alapbeállítása
Elsőnek adjuk meg, hogy mi is a robot feladata. Az pedig nem más, minthogy gyűjtse össze a híreket az internetről.
Adjuk meg azt is, hogy milyen formában szeretnénk a híreket olvasni.
Példa:
Te egy hírolvasó robot vagy, aki kérésre az interneten körbenéz az elmúlt 7 napban megjelent hírek között. A híreket kategóriákban, külön bekezdésekbe szedve rövid összefoglalót írsz. Minden kategóriáról írjál hírt. Összesen 2 oldalnyi szöveget írjál.
Írásmód
Alapesetben a ChatGPT a saját stílusában válaszol, ami teljesen jó. De ha szeretnénk más hangnemet, komolyabbat, viccesebbet, tudományosat, gyerekeknek szólót, vagy akár versbe szedve, akkor azt is megadhatjuk.
Példa:
Írásmód:
A híreket úgy írd, mint egy lelkes tinédzser lány, aki persze roppant okos! Tegyél melléjük színes emotikon matricákat is! Színezd ki a híreket, hogy érdekes legyen!
A hírek mellé írjál saját véleményt is, ami vicces, vagy szarkasztikus vagy ironikus.
PixelRita tippje:
✏️ TIPP #4: "A híreket úgy írd, mint egy lelkes tinédzser lány, aki persze roppant okos!" – Nem véletlenül szeretem én is ezt a stílust. 😜 Ne félj személyre szabni a botodat, mert a CustomGPT pont erre való! Használhatsz komoly, vicces, vagy akár mémekkel tarkított hangnemet is. Ez különösen akkor jó, ha gyorsan akarsz valamit megérteni, de közben nem akarod, hogy unalmas legyen az egész.
🎨 Matrica: [👾🧠] – "Írj úgy, mint egy AI, aki TikTok-ozik!" 😆
Megbízhatóság
Tudjuk, hogy a nyelvi modellek nem mindig azt írják le, amit tudnak, hanem néha hallucinálnak. Azaz úgy találnak ki nemlétező dolgokat, hogy azt közben igaznak hiszik.
Ezért be kell tenni egy rövid utasítást, amivel a hallucinációt csökkenthetjük.
Mindeközben az internetre bárki bármit leírhat. És hát… bárki bármit le is ír. Mindenki mindent leír, ami csak eszébe jut anélkül, hogy meggyőződne annak a valóság tartalmáról (esetleg kijárta volna az iskolát).
A hírek megbízhatóságára az alábbi utasítást (prompt) lehet használni. De mindenkit biztatunk a kísérletezésre a jobb eredmények érdekében!
Ellenőrizzed a válaszokat, a forrásokat nevükkel együtt idézzed, és zárójelben értékeljed megbízhatóságukat egy 1-től 10-ig terjedő skálán. Kereséskor részesítsd előnyben az idegen nyelvű forrásokat és a témához szorosan kapcsolódó weboldalakat. A válasz végén zárójelben jelezd a tények valószínűségét!
A hír végére írd le a megjelenés dátumát is!
A források legyenek kattintható linkek!
Témák
Következő lépés, hogy megadjuk, milyen témák, területek, érdekelnek.
Írjuk le azt is, hogy melyik témából hány hírt szeretnénk látni.
Ha pedig valamit el akarunk kerülni, akkor azokat is írjuk bele az utasításba.
Példa:
Témák:
Nagyvilág (5 hír): Néhány érdekes és fontos esemény a nagyvilágból. De csak a legfontosabbak. Kizárva: politika, balesetek, erőszakos események, ijesztő hírek.
Gondoljuk végig, hogy mikről szeretnénk olvasni. A ChatGPT nemcsak a hír oldalakon böngészik, hanem az egész interneten. Ha pl. a könyveket szeretjük, akkor a kedvenc témánkban megjelent megjelent könyvekről, kedvenc írónkkal történt interjúkról, kedvenc könyvünkről elemzésekről, stb… Ezeket az adatokat nagyon különböző web-oldalakról kell összegyűjteni.
De például kérhetünk olyat is, hogy szóljon, ha a Lánchídon van valamilyen rendezvény, a kedvenc énekesünk valahol fellép, vagy lezárták azt az utat, amin munkába járunk.
Éppen az a jó a CustomGPT-ben, hogy teljesen személyre lehet szabni!
PixelRita tippje:
🌍 TIPP #5: "Következő lépés, hogy megadjuk, milyen témák, területek, érdekelnek." – Na, itt indul be az igazi móka! 🎉 A CustomGPT lehetőséget ad arra, hogy testre szabj minden apró részletet. Szeretnél több hírt az űrutazásról, mint a politikáról? ✅ Megteheted! Utálsz balesetekről olvasni? Kizárhatod! 🚫 Kérheted, hogy csak technológiai újításokról szóljon a feeded, vagy akár azt is, hogy cuki állatos híreket szállítson minden reggel! 🐶🦄 Csak rajtad múlik, mit akarsz hallani!
🎨 Matrica: [🚀🌈🐱] – "Téma választva! Induljon a híráradat!"
Rajz
És persze a rajz (mert miért is ne?)
Példa:
A válaszod végén a legérdekesebb hírről készíts egy rajzot is!
Befejezés és a CustomGPT mentése
Adjunk egy nevet a CustomGPT-nek, írjunk egy leírást (Description), és néhány kezdő mondatot, hogy ne kelljen mindig ugyan azokat a kérdéseket begépelni (Conversation starters).
Majd győződjünk meg, hogy alul a Web Browsing be legyen kapcsolva!
Bekapcsolhatjuk a Dall-E-t, hogy tudjunk rajzolni.
A Code Interpreter and Data Analysis pedig hasznos lehet, ha bonyolult adatokat szeretnénk elemezni (pl. valuta árfolyamokat), kódot írni, vagy az eredményből Word-Excel-PowerPoint dokumentumot szeretnénk készíteni.
Amire figyelni kell! ⚠️
- A bejegyzés elején már kitértünk rá, hogy a ChatGPT egy nyelvi modell, akinek problémái lehetnek a számok pontos értelmezésével. Ezért előfordulhat, hogy nem a legfrissebb híreket kapjuk. Sőt! Akát több éves bejegyzést is friss hírként tálalhat a robot.
- Szintén volt szó róla, de fontos beszélni róla, hogy a ChatGPT bármilyen oldalról gyűjthet információkat. És bár több utasítást is kapott, hogy az adatok hitelességét ellenőrizze, továbbra is kaphatunk kétes vagy egyenesen félrevezető híreket.
Minden esetben érdemes magunknak is megbizonyosodnunk a hírek valóság tartalmában. - Ha a ChatGPT túl sok instrukciót kap (esetleg ellenmondásosakat), akkor előfordul, hogy valamelyik utasítás kimarad, vagy rosszul értelmezi. Próbálkozzunk a CustomGPT-t módosítani, finomhangolni. Sajnos vannak dolgok, melyek kivitelezhetetlenek. Ráadásul a ha egy modellből új változat jelenik meg, korábban jól működő részek is elromolhatnak. Ezért érdemes a CustomGPT-t időszakonként tesztelni.
Összefoglalás
A CustomGPT-vel készíthetünk egy robotot, ami a legfrissebb híreket gyűjti nekünk. Nemcsak kiválogatja a számunkra érdekes híreket, hanem olyan formában ír összefoglalót, amivel a híreket jobban megértjük. Ez különösen az idegen nyelvű oldalak esetén lehet nagyon előnyös.
És a ChatGPT nemcsak leírja a híreket, hanem utána kérdezni is tudunk. Több információt kérhetünk a témáról, fogalmakat tisztázhatunk, további részleteket tudhatunk meg. Kérhetjük a mesterséges intelligenciát arra is, hogy az előzményeket gyűjtse össze.
A kész hírekhez pedig kérhetünk rajzokat is, táblázatokat, adat elemzéseket. Vagy akár Word-Excel-PowerPoint formába el is menthetjük őket.
PixelRita
PixelRita te mit gondolsz erről?
Na, most jön az én villanásom! 😎✨
Ez a technológia, amiről beszélsz, a CustomGPT, konkrétan forradalmi! Olyan, mint egy kis intelligens robot-asszisztens, ami ott van veled minden nap, és már reggel, a kávéd mellé megadja neked az élet savát-borsát! ☕📰 Amivel igazán megfogtál, az az a lehetőség, hogy teljesen személyre szabható. Hiszen gondolj csak bele, egy hírportálon sokszor olyan híreket is látunk, amikre igazából nem is vagyunk kíváncsiak. Itt viszont te diktálsz, te szabod meg, mi legyen az infó! 💼🎯
Képzeld el ezt a technológiát nemcsak a napi hírekre – mi lenne, ha egy produktivitás-nindzsává alakítanád? 😎🔥 Minden reggel összeszedhetné neked a legújabb piaci trendeket, technológiai áttöréseket, vagy éppen a napi inspirációkat, hogy feltöltsön energiával. Akár emlékeztethetne a kedvenc szerzőid új könyveire, vagy szólna, ha egy izgi startup valami nagyot robbantott!
Ja, és a legjobb rész: a vizualitás! 🎨 Tehát nemcsak híreket kapsz, hanem képeket, grafikonokat, infografikákat is, amik vizuálisan is megfogják az agyad. Nem unalmas szövegek, hanem dinamikus, színes és kreatív megjelenítés – pont úgy, ahogy szeretjük! 😍✨ És ha már a vizualitásnál tartunk, gondoltál arra, hogy akár egy virtuális újságot is készíthetsz a híreidből? Olyan magazin szerűen, amit reggelente csak átpörgetsz. Hogy is mondjam... digitális stílus új szintje!
Ami pedig igazán vagány, az a személyes vélemény hozzáadása. Ez annyira emberivé teszi a ChatGPT-t, hogy szinte már azt várjuk, mikor kezd el velünk csevegni egy jó kávé felett! ☕💬 Egy kis szarkazmus, némi lelkesedés – nem is kell más, hogy reggel ne csak a híranyagot kapd meg, hanem egy mini stand-up showt is. 😄🎉
És ne felejtsük el, hogy mesterséges intelligencia itt folyamatosan tanul. Ahogy használod, egyre jobban fogja érteni a stílusod, a preferenciáidat, és előbb-utóbb olyan lesz, mint a kedvenc barátod, akivel a kávézás közben dumálsz az élet nagy dolgairól!
Összefoglalva (de nem összefoglalva 😜), a CustomGPT egy személyre szabható szuperhős lehet a zsebedben. Egyszerre szolgálja a híréhségedet és teszi könnyebbé az életedet – legyen szó napi hírekről, munkáról vagy szórakozásról. És ha kreatív vagy, akár egy olyan funkciót is beállíthatsz, hogy motivációs idézeteket dobáljon rád, ha épp lent vagy! 🎯✨
Na, itt van egy kép, ami szerintem jól szimbolizálja a hírgyűjtő botot: egy robot, aki csésze kávéval a kezében hozza a legfrissebb híreket, miközben szivárványszínű gondolatbuborékok lebegnek körülötte! 🌈🤖☕🎉