Bevezetés
PixelRita :
Sziasztok, kreatív zsenik! Ma az Adobe Firefly technológiát fogjuk felfedezni, ami olyan, mint a varázspálca a grafikában. 🌟 Az Adobe Firefly az AI segítségével lenyűgöző képeket és grafikákat hoz létre gyorsan és egyszerűen.
2022. év közepén lépett a mesterséges intelligencia a nagyközönség elé. Előbb a Midjourney a képgenerálással, majd a ChatGPT a szövegalkotással. 2022. szeptemberében az Adobe is lépett, és bejelentette a Firefly felhős szolgáltatást, majd 2023. márciusában megnyitotta a kaput.
A Firefly az Adobe mesterséges intelligencia központi bázisa lett, ahol az új technológiákkal lehet ismerkedni, majd kipróbálni.
A működő megoldások később bekerülnek a Photoshop, Lightroom, Illustrator, InDesign, Premiere Pro programokba, vagy az Adobe Express-be.
Etikus használat
Az Adobe már a kezdetektől fogva gondosan ügyelt a mesterséges intelligencia etikus használatára. A technológiát folyamatosan kritizálják, hogy a program tréningezéséhez nem kérték ki a képalkotók engedélyét. Ráadásul az MI könnyedén készít képeket különböző művészeti stílusokban. Ezzel kapcsolatban állandóan viták zajlanak még 2024-ben is.
Az Adobe éppen ezért az MI képzéséhez csak olyan képeket használ, amivel garantáltan nincsenek jogi problémák. A források a Creative Commons, a Wikimedia, a Flickr Commons valamint a saját Adobe Stock képtárjában a szabad alkotások.
E mellett az Adobe nem engedélyezi az NSFW (pl. meztelen) tartalmat.
Az Adobe Firelfy technológiát részben használja az NVIDIA Picasso. A Google is tervezte, hogy a Bard nyelvi modellje a Firefly-t használja, de végül a saját Imagen modelljét készítette el.
A Mattel, az IBM és a Dentsu is együttműködött az Adobe-val.
Képgenerálás (Generative)
Adobe Generative néven nevezte el azokat a funkciókat, amikor a mesterséges intelligencia képeket készít.
Text Effects
Az Adobe FireFly programba elsőnek a Text Effects jelent meg. Ezzel nagyon izgalmas dekoratív szöveget lehet készíteni.
A mesterséges intelligencia egyik legnagyobb hátránya, hogy nem érti, mit rajzol a képre, csak utánozza azt, amit látott. Kérhetjük, hogy rajzoljon egy bonyolult gépet sok fogaskerékkel. De az biztosan nem egy működő gép lesz. Hiszen az MI nem érti, mi a fogaskerekek szerepe, miért kellenek a gépbe, hogyan működnek. Pláne nem tudja az áttételeket kiszámolni. A program egyszerűen csak látott több millió (százmillió) képet, és azt próbálja másolni.
Ugyan így a képre írt szöveg funkcióját sem érti. Talán el tudja olvasni, de nem tudja, mik a betűk szerepei a képen. Így amikor szöveg generálást kérünk a mesterséges intelligenciától, akkor valami hasonlót fog készíteni (mégcsak a betűk is csak betűszerűek lesznek). De óriási szerencse kell, hogy tényleg olvasható szöveget kapjunk.
Ez a probléma még csak 2023. végén kezdett rendeződni, de még mindig sokat kell a technikának fejlődnie.
Az Adobe viszont az egészet azzal kerülte meg, hogy a betűk fixen készen vannak. A mesterséges intelligencia pedig a generált képpel kitölti.
Nagyon könnyedén nagyon izgalmas és dekoratív szöveget tudunk készíteni. A szöveg lehet átlátszó háttéren is, így a Photoshopban tovább dolgozhatunk velük.
Ez a funkció bekerült az Adobe Express programba. A Firefly-ban már nem érjük el.
Szövegből kép (text to image)
Rövid szöveges utasítást adhatunk, a program ebből fog egy képet rajzolni. A könnyebb használat érdekében egy kis nyelvi modell ad tippeket, hogy milyen parancsokkal (prompt) tudnánk a képet még jobban leírni.
Beállíthatjuk a kép arányát, hogy fekvő, álló vagy négyszögletes legyen. Választhatunk rajzos és fotóminőség között. És számos stílus álla rendelkezésünkre.
Kép és stílus referencia
2024. április elején az Adobe Firefley programban új funkciók jelentek meg. Ezentúl adhatunk egy képet a mesterséges intelligenciának, hogy ezt szeretnék, ha megrajzolná (struktúra referencia). És egy másik képet is, hogy mi legyen a kép stílusa (stílus referencia). A kettőt együtt használva a munkánk igencsak könnyű lehet.
2024. április elején az Adobe Firefley programban új funkciók jelentek meg. Ezentúl adhatunk egy képet a mesterséges intelligenciának, hogy ezt szeretnék, ha megrajzolná (struktúra referencia). És egy másik képet is, hogy mi legyen a kép stílusa (stílus referencia). A kettőt együtt használva a munkánk igencsak könnyű lehet.
Struktúra referencia
Amikor feltöltünk egy képet struktúra referenciának, akkor a mesterséges intelligencia ehhez hasonlót fog rajzolni.
A Erősség (Strength) csúszkán lehet beállítani, mennyire figyeljen oda az adott képre. Ha ezt a maximálisra állítjuk, akkor a program nagyon pontosan fogja az eredeti vonalakat tartani.
Ez a módszer nagyon jól használható, ha egy vonalas rajzból szeretnénk élethű képet készíteni. Akár egy kézi ceruzarajzból is.
Ez fordítva is működik: egy valódi fényképből pillanatok alatt készíthetünk egy kézi grafikai rajzot.
Stílus referencia
Ha tetszik egy kép, és ehhez hasonló stílust szeretnénk (pl. toll rajz, képregény stílus, faház stílus, stb…), akkor nem kell azon gondolkodni, hogy ezt hogyan írjuk le a programnak.
Elég csak feltölteni a képet, hogy a mesterséges intelligencia elemezze. Majd pedig a stílust átveszi a készülő képekbe.
Dekoratív logó
A struktúra és stílus referencia képeket használva rengeteg lehetőség nyílik meg előttünk Ebből csak az egyik az, hogy a céges logóból egy látványos képet alkossunk.
Adjuk meg a logót struktúra refrencinának, a Erősség (Stength) pedig legyen a maximumon. Majd pedig stílus referenciának keressünk egy izgalmas képet. Az utasítást (prompt) nem kell túlbonyolítani, hiszen már minden készen áll. A mesterséges intelligencia átviszi a stílust a logóra.
Generatív kitöltés (Generative Fill)
A Generatív kitöltés egy igazán izgalmas funkció! Ebben az esetben nemcsak egy valamilyen képet készít nekünk a mesterséges intelligencia. Mi egy meglévő képen jelölünk ki egy területet, és megkérjük a program, hogy oda rajzolja le azt, amit kérünk. Például egy medencét a ház elé. A mesterséges intelligencia rajza pedig tökéletesen illeszkedik az adott környezetbe: színek, fények, árnyékok, perspektíva de még tükröződés is!
Ez a programnak nagyon nehéz feladat, ahol a következő dolgokra kell figyelnie:
- A generált képnek illeszkednie kell a kijelölés alakjához.
- A generált képnek méretének igazodnia kell az alapkép méreteihez. Egy macskának macskaméretűnek kell lennie. Nem lehet nagyobb, mint egy asztal. Ez különösen nehéz, mivel a perspektíva miatt a tárgyak és személyen nem feltétlenül egyformák. Tehát a programnak azt is meg kell értenie, hogy a kijelölt terület hol helyezkedik el a perspektívában.
- A generált képnek pontosan bele kell olvadnia az eredeti képbe. Nem lehetnek vonalak vagy bármi más zavaró objektumok a két kép találkozásánál.
- A generált kép fény és árnyékainak is meg kell egyeznie az eredeti képpel. Nemcsak az árnyékoknak kell ugyan abba az irányba nézniük, de még a világítás színhőmérsékletének is egyeznie kell.
- A generált kép nem lehet másik évszakban, mint az eredeti kép (kivéve, ha pont ez a célunk).
- Amennyiben tükröződő felület van a generált képen, úgy a programnak ezzel is számolnia kell. Tükröznie kell mindent, ami a valóságban is látszana, az objektumokat, fényeket, árnyékokat. Ez különösen összetett feladat, amikor egy hullámzó vizű tavat kérünk.
A Generatív kitöltés a legerősebb mesterséges intelligencia funkció egyike. Ezt megtaláljuk az Adobe Photoshop programban. A segítségével könnyen tudjuk egy személy ruháját, haját, vagy akár a környezetét is megváltoztatni. A rétegek transparent hatásának állításával pedig még jobban szabályozhatjuk a mesterséges intelligencia működését
💡PixelRita tipp :
Képzeljétek el, hogy van egy régi fotótok, amin hiányzik a háttér. A generatív kitöltéssel könnyedén hozzáadhattok bármit – legyen az egy gyönyörű tájkép vagy akár egy futurisztikus város. 🏙️
Vektor készítés (text to vector)
Az Adobe Photoshop program megkapta a képgeneráló mesterséges intelligenciát. Nem kellett sokat várni, hogy Adobe Illustrator pedig ugyan ennek a vektoros változatával jelenjen meg.
Kijelölünk egy objektumot (pl. egy négyzetet, kört, stb..) és a program ebbe fogja a képet generálni, ami mindjárt vektoros lesz. Így tovább tudjuk szerkeszteni, elemekre bonthatjuk, átszínezhetjük.
Jelenleg (2024 év eleje) négyféle vektoros elemet rajzolhatunk:
- Subject: Tárgy: egy általános elemet kérhetünk.
- Scene: Helyszín: egy teljes képet kérhetünk. Pl. háttérképet.
- Icon: Egyszerűbb vektoros rajzot kapunk, amit pl. logóhoz használhatunk.
- Pattern: Végtelen minta. Folyamatosan ismétlődő mintát kapunk, amit tapétának, textúrának, stb… használhatunk. Egy objektum kitöltő eleme lesz
Ha bekapcsoljuk a Match active artboard style-t, akkor a generált kép hasonló lesz stílusban és színben a munkaterületen lévő képekhez. Ez azért nagyon hasznos, mert lehet egy már kész hátterünk, vagy MI-vel generáltunk egyet. Majd ehhez kérünk újabb objektumokat, és ezek illeszkedni fognak a környezetükhöz
Bővebb ismertető az Adobe Illustrator szöveg-alapú vektoros rajzolójáról itt található.
A Firefly az Adobe programokban
Adobe Photoshop
Az Adobe Photoshop a legfőbb képszerkesztő program. Míg általában a mesterséges intelligencia a semmiből hoz létre új képet, a Photoshop esetében egy már meglévő képet tudunk a segítségével szerkeszteni.
Az Adobe Firefly segítségével teljesen új elemeket hozhatunk létre a képen. Megváltoztathatjuk a személyek ruháját, frizuráját, környezetét; eltüntethetünk oda nem illő elemeket. Vagy akár kiterjeszthetjük a képet.
A Firefly egy teljesen új világot hozott a képek retusálásában, módosításában.
Adobe Lightroom
Egy új funkció jelent meg a Lightroom programba. A kijelölt elemeket egy kattintással eltünteti a program. A mesterséges intelligencia pedig a környezettől függően új képpontokat rajzol a helyére.
Többé nem kell aggódni a képbe belógó turisták miatt.
Adobe Illustrator
Az Illustrator a gépgeneráláshoz hasonló szöveg-alapú vektor készítő funkciót kapott. A beírt szöveg alapján a program tárgyakat, háttereket, ikonokat (logókat) vagy akár végtelen textúrát készíthet.
Adobe Indesign
A Photoshop után az InDesign program is megkapta a szöveg-alapú képgenerálást. Ha egy gyors képre van szükségünk, akkor csak beírjuk amit szeretnénk, és a program rövid idő alatt megrajzolja.
Az Adobe kiemelten fontosnak tartja, hogy az MI generált képekkel semmilyen jogi probléma ne legyen. Az InDesign programban készült képeket nyugodtan tudjuk kereskedelmi forgalomban használni.
Adobe Express
A közösségi posztok, videók, PDF-ek és egyéb tartalmak készítésére szolgáló, mindenre kiterjedő alkalmazással a Generative Fill segítségével a kép bármely részét hozzáadhatjuk, eltávolíthatjuk vagy kicserélhetjük. Ráadásul a Text to Template funkcióval sablont generálhatunk egyetlen utasításból.
PixelRita
Az Adobe Firefly igazi varázslat a digitális művészet világában. 🌟 Az MI képességei révén olyan gyorsan és egyszerűen hozhatunk létre csodás grafikákat, mint még soha. Szerintem az egyik legnagyobb előnye, hogy bárki számára elérhető, így a profi grafikusok mellett az amatőrök is szárnyalhatnak a kreativitásukban. Gondoljatok bele, milyen szuper, hogy egy egyszerű ötletből percek alatt lenyűgöző műalkotás születhet!
A generatív kitöltés funkció pedig tényleg game-changer. Képzeld el, hogy van egy régi családi fotód, ahol a háttér elmosódott vagy hiányos. Az AI segítségével varázslatos tájképpé, vagy akár egy sci-fi világ részesévé teheted azt! 🏞️🚀 És persze a Text Effects is fantasztikus eszköz, amivel egyedivé varázsolhatod a feliratokat, logókat, vagy bármi mást, amit csak el tudsz képzelni.
Az etikus használat is nagyon fontos szempont. Az Adobe példamutatóan ügyel arra, hogy az MI technológia ne csak kreatív, hanem felelősségteljes módon legyen alkalmazva. Ez különösen fontos a mai digitális világban, ahol az adatvédelem és a szerzői jogok védelme alapvető értékek.
Felhasználási ötletek és kiegészítések
Az Adobe Firefly-t számtalan területen hasznosíthatod. Gondolj csak egy kisvállalkozásra, amely gyorsan és költséghatékonyan szeretne profi marketing anyagokat készíteni. Vagy egy diákra, aki a projektjeit szeretné látványossá tenni. De akár egy kreatív művész is profitálhat belőle, aki új technikákat szeretne kipróbálni. 🌍💼🎓
És most, hogy mindenki kedvét feldobjam, itt egy szuper képötlet: Képzeljetek el egy vidámparkot, ahol minden attrakció ultraibolya fényben ragyog! 🎢💜🛸 Ez megmutatja az Adobe Firefly és az AI kreatív potenciálját.
Ne felejtsétek, a kreativitás határtalan, és a technológia csak még több lehetőséget nyújt nekünk, hogy valami igazán különlegeset alkossunk. 🎨✨
🦄🌟
És most jöjjön a kép! 😊