Karakter készítése könyvekhez, történetekhez

Becsült olvasási idő 10 perc.

Minden történet központjában a szereplők vannak. Legyen ez egy könyv, egy film, vagy bármi más.
A kalandok közben is valójában nem azon izgulunk, hogy mi történik, hanem hogy a karakterek miként reagálnak a környezetre, eseményekre és a többi emberre, és eközben az egyén miként változik meg.

Éppen ezért minden történetalkotásban létfontosságú, hogy a szereplőket megfelelően kidolgozzuk! Minél inkább emberszerű egy karakter, annál inkább értjük a motivációját, annál jobban tudunk vele azonosulni.
Ehhez szükséges, hogy a szereplőnek legyenek fizikai és szellemi tulajdonságai, érzelmei, múltja, története, vágyai, álmai és még sok más is.

Amennyiben van egy karakter lapunk, akkor óriási segítség a szereplők kidolgozásában. A feltett kérdésekre válaszolva szépen lassan kialakulnak az egyének tulajdonságai, motivációi.
Ez arra is jó, hogy amikor sokan vannak a történetben, akkor ne keverjük össze, hogy melyikük a mostoha a fehér lovon, és melyikük a gonosz királyfi.

A magyar és a nemzetközi internetes oldalakon is bőségesen találhatunk karakter lapokat (Character Templates made for writers néven). Vannak rövidebb, egyszerűbb változatok, és léteznek hosszabbak is, akár több száz kérdésből álló, részletes karakterlapok.

Vagy megkérhetjük a mesterséges intelligenciát is, hogy állítson össze nekünk egy ilyet, aminek számtalan előnye van.

PixelRita karakter lapja
PixelRita karakter lapja

Készítsünk Karakter űrlapot!

A mesterséges intelligencia nyelvi modellek hihetetlenül jó karaktereket tudnak alkotni. Sose fáradnak bele, szinte végtelen variációt tudnak javasolni, és ismerik a pszichológiát, történelmet, nem mellesleg több millió könyvet elolvastak.

Ebből adódóan karakter űrlapokat is nagyon jókat készítenek.

A ChatGPT-nek a következő utasítást adhatjuk:

Helló!

Te egy profi könyvíró vagy számos bestseller könyvel a hátad mögött, és számtalan film történetét te írtad. Nagyon jó ember ismerő és pszichológus vagy.

Szeretnék könyvekhez karaktereket készíteni. Ehhez kérlek, készíts egy kitölthető karakter űr-lapot, ahova minél részletesebben összegyűjthetem a szereplők tulajdonságait, motivációit, álmait, terveit, múltjait, és mindent ami csak fontos lehet a történet szempontjából.
Számozd be a kategóriákat. És minden kérdéshez írjál magyarázó szöveget is. Minden kategória legalább 10 kérdésből álljon!

Ekkor kapunk egy nagyon részletes karakter űrlapot, amiben megtaláljuk a szereplő nevét, fizikai tulajdonságait, motivációját, pszichológiáját, és további olyan fontos információkat, amelyekkel már egy élethű személyt készíthetünk.

A ChatGPT által készített karakter lap
A ChatGPT által készített karakter lap

De ez egy általános karakter űrlap, ahogyan ez a promptból is látszik. Semmi speciálisat nem adtunk meg.
Egy romantikus történet esetén például a korábbi partnereket lehet érdemes megemlíteni, és nagyobb hangsúlyt lehet fektetni a szereplők egymás közötti kapcsolataira. Míg egy scifi könyvben inkább a személyek technikai ismeretekre, elvégzett iskolákra és korábbi küldetésekre érdemes fókuszálni.

Éppen ezért további kérdésekkel finomítsuk a karakter űrlapot. Kérjük meg a ChatGPT-t, hogy valamelyik tulajdonságot részletezze, tegyen bele több kérdést, vegyen fel újabb kategóriát és így tovább.

Továbbá kipróbálhatjuk a szintlépés technikát is, amivel kreatívabb karakter lapot szeretnénk.

De ne felejtsük el, hogy nem attól lesz egy szereplő jobb, ha minél több tulajdonságát írjuk le! Nem érdemes száz oldalas karakterlapot készíteni. És azt se kedvelik az olvasók, ha oldalakon keresztül arról írunk, hogy kinek milyen haja, szeme, ruhája, autója van, és milyen várat épített az óvodai homokozóban.

Amikor elkészültünk a karakterek űrlapját, akkor mentsük le Word DOCX formátumban. A későbbiekben ezt fogjuk használni.

Az én karakterem

Most, hogy már van egy űrlapunk ideje, hogy kitöltsük!

A karakter alkotás egy igazán izgalmas része a történetalkotásnak. Egy teljes embert építünk a feltett kérdéseken keresztül: fiú vagy lány? Hány éves? Mik a tervei? Hol dolgozik? Szeret társaságba járni? Modern vagy klasszikus zenét kedveli? Szereti a mákostésztát?
És így tovább!

Természetesen nem lehet mindenre kiterjedő ötletünk. Lehet, hogy semmi jó nem jut eszünkbe arról, hogy mi legyen a karakter neve, vagy mi a kedvenc színe. Ráadásul ha több személy is van a történetben, akkor egy idő múlva kifejezetten fárasztó újabb és újabb figurákat kitalálni.
Szerencsére a mesterséges intelligencia ebben is a segítségünkre lehet!

Írjuk le a ChatGPT-nek a történetünket, és azt is, milyen karaktert szeretnénk hozzá. Mellékelhetjük a történetünk vázlatát is. Majd pedig kezdjük a programot kérdezni, hogy milyen javaslatai vannak.

Egy könyvet írok, ahol óriási űr-zoknik támadták meg a Földet. A főszereplő Péter, a kötőtű-harcos vezeti az ellenállást. Szeretném Réka karakterét kidolgozni, aki a kötőtű labor főnöke.
Ebben segíts nekem, hogy megírjuk a részletes karaktert. 40-éves, két gyerekkel, kémiából doktorált...

A mesterséges intelligencia nagyon jó a karakteralkotásban. Néhány perc múlva meg is kapjuk a szereplő részletes leírását.

Réka karakterprofilja ahogy a ChatGPT megírta
Réka karakterprofilja ahogy a ChatGPT megírta

A mesterséges intelligencia által generált karakterlap tele van jó ötletekkel. De ez még nem jelenti azt, hogy minden tulajdonságot át kell tenni a saját szereplőnknek is. Válogassuk ki azokat, amelyek nekünk tetszenek. Esetleg kérjünk további módosításokat.

Nem tetszik nekem, hogy élelmiszeripari mérnők végzettséget adtál a karakteremnek. Sokkal izgalmasabb lenne, ha kőművesként éppen a hátsó udvarban betonozott, amikor az űrlények megtámadták a bolygót.

Ez egy nagyon jó ötlet! Itt is van a karakterünk:

Réka karaktere ahogy a ChatGPT megrajzolta
Réka karaktere ahogy a ChatGPT megrajzolta

A ChatGPT karaktere

A fenti ötletet vigyük tovább!

A kevésbé fontos szereplők kidolgozása semmivel sem kevésbé fontos, mint a fontos szereplőké. Csakhogy úgy érezhetjük, hogy a miért töltsünk rengeteg időt olyan karakterek megírásával, akik csak pár percre jelennek meg a történetben.
Mennyivel jobb lenne, ha lennének kész személyek, akik között nyugodtan tudunk válogatni!

Ez szerencsére már tényleg lehetséges!

Készítettünk egy karakter profil űrlapot, ami Word DOCX formátumban le is mentettünk. E mellett jó, ha van egy történet vázlatunk, szintén Word formátumban. Ezeket a fájlokat adjuk oda a ChatGPT-nek, és kérjük meg, hogy töltse ki a karakterlapot!

Kaptál egy történet vázlatot. Ehhez szeretnék egy karaktert, Miklóst. Ő 62 éves autószerelő. Ő fogja hazavinni a főszereplőt, miután a kocsija összetört.
Miklós nagy darab, szakállas, család nélküli.
Mellékelten kaptál egy karakter lapot. Szeretném, ha kitöltenéd Miklós adataival.
Miklós karaktere a ChatGPT szerint
Miklós karaktere a ChatGPT szerint

Ilyennek képzeltük el Miklóst? Ha kérjük a ChatGPT le is rajzolja nekünk.

Miklós, ahogy a ChatGPT megalkotta
Miklós, ahogy a ChatGPT megalkotta

Lehet, hogy másmilyen Miklóst szeretnénk? Én biztosan!
Írjuk meg a ChatGPT-nek, hogy mit változtasson rajta! Hamarosan egy teljesen új Miklós áll majd a rendelkezésünkre.

Ezzel a technikával nagyon könnyen lesz sok karakterünk, akik változatosak, és illeszkednek a történetünkbe.

Karakter készítés felfedező technikával

A következőkben azt a módszert fogjuk megnézni, amikor a ChatGPT-vel együtt alkotjuk meg a szereplőket.

Ennek a technikának az a lényege, hogy nem a mesterséges intelligenciára bízzuk a karakter háttértörténetét, hanem közösen építjük fel. Mégpedig kérdéseken keresztül. Így több beleszólásunk van abba, hogy ki milyen legyen.

A program kérdéseket tesz fel a karakterrel kapcsolatban, és közben pszichológiai, társadalmi, történelmi és egyéb információkkal segít minket.

Nézzük meg, hogy minként építhetünk fel mondjuk egy katona karakter lapját, aki a 20. század elején az észak-afrikai légióban szolgál.

A prompt:

Helló!

Szeretnék egy karaktert készíteni a történetemhez.
A történet a 20. század elején észak-Afrikában játszódik. Van egy svéd katona a francia idegen légióban, aki egyik nap megszökik, majd átvág a sivatagon, eljut a dzsungelbe, ahol befogadják egy afrikai törzsbe.
Ez lenne a történet.
Szeretném, ha együtt, lépésről lépésre kidolgoznánk a karaktert, és készítenénk róla egy karakter lapot.

Tegyél fel kérdéseket a karakter tulajdonságaival (külső és belső, élettörténet, végzettség, motivációk, jövőbeli tervek, humor, életfilozófia, pszichológia, és még nagyon sok minden). Minden kategóriát először dolgozzunk ki, utána lépj a következő kategóriára. A kérdéseket egyesével tedd fel! És írjál 5 javaslatot is!

Ezek után a ChatGPT egyesével kérdéseket tesz fel a szereplő tulajdonságaival kapcsolatban. De egy sima űrlapnál többet kapunk, mert a program végig a segítségünkre lesz. Minden kérdés mellé tippeket is ad, hogy segítse a munkánkat.

További előnyünk az űrlapokkal szemben, hogy bármikor eltérhetünk a kijelölt útról. A mesterséges intelligenciának mondhatjuk, hogy más irányba menjen. Vagy teljesen meglepő kreatív válaszokat is adhatunk, amit a program mindjárt beépít a karakter tulajdonságaiba.

A program készíti a karaktert
A program készíti a karaktert

Karakterek közötti kapcsolat

A szereplők készítése nemcsak abból áll, hogy elkészítjük a karakter profilokat. Szintén nagyon fontos, hogy milyen kapcsolat van a karakterek között. Egy jó történet sokszor a szereplők közötti konfliktusról szól.

Ezek felépítésében, és feltérképezésében szintén nagyon sokat segíthet nekünk a mesterséges intelligencia.

Az alábbi példában egy egyszerű táblázatot kértünk Rejtő Jenő híres Három testőr Afrikában c. könyvéből.

A szereplők kapcsolat mátrixa
A szereplők kapcsolat mátrixa

Ehhez hasonlót, vagy akár még összetettebbet kérhetünk a ChatGPT-től. Akár úgy, hogy a történet vázlatunk alapján készítse el, vagy a korábban már megismert technikával, ahol közösen építjük fel a szereplők közötti kapcsolatot. Például egy ilyen utasítással:

Helló!

A történetemhez két karaktert készítettem, Rómeót és Júliát. Mellékeltem mindkettőjük karakter lapját, és a történet vázlatát.

Szeretném, ha együtt, lépésről lépésre kidolgoznánk a két karakter közötti interakciókat, és azok változásait, fejlődéseit.

Tegyél fel kérdéseket a szereplők múltjával, és a közös történetükkel kapcsolatban. Minden eseményt dolgozzunk ki először, utána lépjünk a következő eseményre. A kérdéseket egyesével tedd fel! És írjál 5 javaslatot is!

További lehetőségek

A mesterséges intelligencia nagyon jó abban, hogy bonyolult kapcsolati hálózatokat alkosson, vagy lásson át. És úgy általában „fejben tartsa” a teljes történetet, elemezze az eseményeket.

Megkértük a ChatGPT-t, hogy írjon tippeket, amivel a szereplőket részletesebben tudjuk kidolgozni. Az alábbi listát kaptuk:

  • Kapcsolati Háló (Network Graph)
    • Egy gráf, ahol a csomópontok a szereplők, az élek pedig a kapcsolataikat jelzik. Az él színe vagy vastagsága mutathatja, hogy a kapcsolat baráti, konfliktusos, vagy semleges.
    • Használható például arra, hogy ábrázoljuk a szövetségeket, konfliktusokat, vagy az informális hatalmi dinamikát.
  • Interakció Intenzitási Mátrix
    • Kiegészíthetjük a táblázatot egy „kapcsolati intenzitási” oszloppal, amely számokkal (pl. 1-5) jelzi, mennyire gyakori vagy fontos az adott interakció a történetben.
  • Időbeli Fejlődés
    • Egy idővonal, amelyen látszik, hogyan alakulnak a szereplők közötti kapcsolatok a történet különböző pontjain. Például egy szövetség, amely konfliktusba fordul, vagy egy ellenségeskedés, amely barátsággá alakul.
  • Csoportdinamika
    • Az interakciókat csoportosítva is bemutathatjuk:
      • Ki melyik „oldalon” áll? (Pl. szökési terv támogatói, ellenséges figurák, semlegesek)
      • Kik hatnak egymásra a döntéseikkel?
  • Szerepkörök és Motivációk
    • Egy diagram, amely bemutatja a szereplők funkcióját a történetben:
      • Vezető (pl. Pittman szökés közben)
      • Provokátor (pl. Leila szórakoztatóként, de feszült légkört teremtve)
      • Szövetségesek és ellenfelek.
  • Feszültségi Térkép
    • Egy ábra, amely azt mutatja, hogy a különböző interakciók mekkora konfliktust vagy harmóniát generálnak a történetben.
  • Fontossági Rangsor
    • Készíthetünk egy rangsort arról, hogy mely karakterek kapcsolatai befolyásolják leginkább a cselekmény alakulását.

Összgzés

A mesterséges intelligencia nagyon jó társ lehet a szereplők, és a köztük lévő kapcsolat kiépítésére. Vagy akár a karakter fejlődésének kidolgozására. Nagyon jól lehet vele együtt dolgozni.

Arra azért figyeljünk, hogy ne mélyedjünk el túlságosan a szereplők kidolgozásában. Ne felejtsük el a történetet is megalkotni!

PixelRita

PixelRita te mit gondolsz?

Loading

No votes yet.
Please wait...

Szólj hozzá!