Adobe Photoshop

Becsült olvasási idő 6 perc.

Bevezetés

2022. év közepén lépett a mesterséges intelligencia a nagyközönség elé. Előbb a Midjourney a képgenerálással, majd a ChatGPT a szövegalkotással. 2022. szeptemberében az Adobe is lépett, és bejelentette a Firefly felhős szolgáltatást, majd 2023. márciusában megnyitotta a kaput.

A Firefly az Adobe mesterséges intelligencia központi bázisa lett, ahol az új technológiákkal lehet ismerkedni, majd kipróbálni. Az itt tesztelt, majd működő technológiát bekerültek az Adobe programjaiba, így a Photoshop-ba is.

Valójában nem a Firefly volt az első Adobe technológia, ami mesterséges intelligenciát használ.

A Content-Aware Fill 2010-ben került bele a Photoshop programba. Ez az eszköz a kép teljes tartalmát vizsgálja, és az alapján tölti ki a kijelölt területet. Hozzá hasonlóan a Content-Aware Scale is a tartalmat figyelembe véve méretezi át a képet. Ezt már egy kezdetleges MI-nek is nevezhetjük.

Később az Object Selection Tools is a menübe került, felismeri a képen látható tárgyakat és személyeket. Megtalálja, hogy mi tartozik össze, majd körbejelöli (és ezzel több tíz percet spórol meg nekünk).

2021-ben pedig megjelentek a Neural filterek, amik már gépi tanulásos módszerrel működnek. Velük a képet lehet átszínezni és színeket másik képről áthozni, átméretezni, emberi arcot retusálni és arckifejezést megváltoztatni, régi fényképet felújítani. További új technikák érkeznek folyamatosan.

Etikus használat

Az Adobe már a kezdetektől fogva gondosan ügyelt a mesterséges intelligencia etikus használatára. A technológiát folyamatosan kritizálják, hogy a program tréningezéséhez nem kérték ki a képalkotók engedélyét. Ráadásul az MI könnyedén készít képeket különböző művészeti stílusokban. Ezzel kapcsolatban állandóan viták zajlanak még 2024-ben is.
Az Adobe éppen ezért az MI képzéséhez csak olyan képeket használ, amivel garantáltan nincsenek jogi problémák. A források a Creative Commons, a Wikimedia, a Flickr Commons valamint a saját Adobe Stock képtárjában a szabad alkotások.
E mellett az Adobe nem engedélyezi az NSFW (pl. meztelen) tartalmat.

Adobe Photoshop Generative Fill

Kis mozdulat egy egérrel, de nagy előrelépés a digitális képszerkesztésben: Megjelent a Generative Fill a Photoshop programban!

M. I. Armstrong

Szöveg-alapú gépgenerálás a Photoshopon belül! Nem kell külön programot használni, együtt van az MI és a képszerkesztés. És nem is akárhogy!

Kijelölés

Jelöljünk ki egy területet a képen. A megjelenő lebegő ablakban a Generative Fill feliratra írjuk be, hogy mit szeretnénk azon a területen látni. Egy Enter és rövid idő alatt már a képre is került az új tárgy, vagy élőlény.
Ha pedig semmit sem írunk, akkor a Photoshop a kép többi tartalmát értelmezve kitölti a kijelölt területet. Azaz kiradíroz az ott lévő dolgokat.

Adobe Photoshop Generative Fill
Adobe Photoshop Generative Fill

Mindez azért más, mint a sima szöveg-alapú képgenerálás, mert itt nem lehet akármilyen képet generálni.
A programnak a következőkre kell figyelnie:

  • A generált képnek illeszkednie kell a kijelölés alakjához.
  • A generált képnek méretének igazodnia kell az alapkép méreteihez. Egy macskának macskaméretűnek kell lennie. Nem lehet nagyobb, mint egy asztal. Ez különösen nehéz, mivel a perspektíva miatt a tárgyak és személyen nem feltétlenül egyformák. Tehát a programnak azt is meg kell értenie, hogy a kijelölt terület hol helyezkedik el a perspektívában.
  • A generált képnek pontosan bele kell olvadnia az eredeti képbe. Nem lehetnek vonalak vagy bármi más zavaró objektumok a két kép találkozásánál.
  • A generált kép fény és árnyékainak is meg kell egyeznie az eredeti képpel. Nemcsak az árnyékoknak kell ugyan abba az irányba nézniük, de még a világítás színhőmérsékletének is egyeznie kell.
  • A generált kép nem lehet másik évszakban, mint az eredeti kép (kivéve, ha pont ez a célunk).
  • Amennyiben tükröződő felület van a generált képen, úgy a programnak ezzel is számolnia kell. Tükröznie kell mindent, ami a valóságban is látszana, az objektumokat, fényeket, árnyékokat. Ez különösen összetett feladat, amikor egy hullámzó vizű tavat kérünk.
Adobe Photoshop Generative Fill
Adobe Photoshop Generative Fill

Láthatjuk, hogy egy programon belüli képgeneráló jóval összetettebb. Az Adobe ezt megoldotta a Photoshop programban. Ennek köszönhetően számtalan korábban nehezen, sok időt igénylő feladat vált gyorssá és egyszerűvé.

A képen kívül is

Nemcsak a kép belső tartalmát lehet a mesterséges intelligenciával módosítani, hanem a kép területét is lehet növelni (outpainting). Ha lemaradt a kép széle, vagy a képarányt szeretnénk megváltoztatni, a Photoshop Generative Fill ezt is meg tudja tenni.

Fontos tudni, hogy jelenleg (2023 vége) a Photoshop maximum 1024×1024-es méretű képet tud generálni. Ha ennél nagyobbat szeretnénk, akkor a generált képet felnagyítja, ami minőségromlással jár.

Outpainting
Outpainting

Féláteresztő

Az Adobe Photoshop egyik nagyon régi funkciója az, amikor a kijelölés határa nem éles. Nemcsak kijelölt/nem kijelölt képpontok lehetnek. A kijelölés mértéke 0-255 között mozoghat. Ez rengeteg segít amikor egy új elemet teszünk a képre, hogy az jobban illeszkedjen.

Ez a funkció új lehetőséget ad a mesterséges intelligenciával generált képeknek. A Quick Mask segítségével könnyedén készíthetünk félig (vagy 20%, 60%, 80% stb..) kijelölt területeket. Ezt követően az új kép az eredeti és a generált kép keveréke lesz. Így lehet pl. egy képből olajfestményt, kézirajzot, stb.. készíteni.

Ott is nagy hasznunkra lehet ez a funkció, ahol valami átlátszó felület mögé szeretnék új elemet generálni. Pl. ablak mögé egy virágot, halat a víz alá, stb..

Adobe Photoshop Generative Fill - 40%-os kijelöléssel
Adobe Photoshop Generative Fill – 40%-os kijelöléssel

Referencia kép

2024. április végén egy új funkció jelent meg az Adobe Photoshop (béta) programban: immár referencia képet is mutathatunk a mesterséges intelligenciának.

Ez óriási segítséget hozott! Nem szükséges többet bonyolult formában leírni, hogy mondjuk miként néz ki egy fotel (mi a stílusa? mi az anyaga? a lába fából van vagy fémből? hogy írjam le neki azt, hogy milyen magas legyen? hogy mondjam, hogy a sarka legyen lekerekítve? stb…)
Elég csak mutatni egy képet, és azt mondani: ilyet szeretnék!

Referencia kép hozzáadása
Referencia kép hozzáadása

Jelöljük ki azt a területet, ahol az új asztalunk lesz. Az ilyenkor feljövő új Contextual Task Bar-ban megjelent egy kis fotó ikon. Amikor erre kattintunk, akkor megadhatjuk a referencia képet.

Érdemes utasítást (prompt) adni. Ezzel segítjük a programot felismerni, hogy mi van a képen. Nem fogja az asztalra azt gondolni, hogy híd vagy fapapucs.

A Generate gomb megnyomása utána nem sokkal megkapjuk az eredményt.

Az eredmény nagyon látványos és tökéletesen illeszkedik a képhez. A fények és az árnyékok is olyanok, mintha az új tárgy mindig is a kép része lett volna! A Photoshop pedig tényleg olyat rajzol, ami hasonlít az referencia képen lévőre.
Természetesen kis eltérésekre számíthatunk!

Ne feledjük, hogy a mesterséges intelligencia továbbra is abból tud rajzolni, amit a tréningezés során megtanult. A referencia kép irányt mutat, de ettől még a tudástára behatárolja, hogy milyen képet készítsen.

A kép generálása után a Properties ablakban tudunk a variációk között válogatni. Itt láthatjuk a referencia képünket is, és itt módosíthatjuk a promptot is.
Olyan beállítás egyelőre nincs (2024. április vége), ahol a referenciakép erősségét lehet állítani.

A Properties ablak
A Properties ablak

PixelRita


Adobe Photoshop-al kapcsolatos bejegyzések

  • Könyvelemzés és kislexion

    Könyvelemzés és kislexion

    Becsült olvasási idő 36 perc. Ha egy könyvben elveszünk a szereplők, helyszínek és a részletek között, akkor a ChatGPT segíthet nekünk kiigazodni. A mesterséges intelligencia értelmezheti a könyvet, kislexikont csinálhat, elemezheti a szereplőket, és még nagyon sok érdekes információkat kaphatunk.


  • Látványos betűk a Photoshopban referenciakép alapján saját betűtípusunkkal

    Látványos betűk a Photoshopban referenciakép alapján saját betűtípusunkkal

    Becsült olvasási idő 6 perc. Az Adobe Photoshop programba megjelent a referenciakép használata. Ennek köszönhetően most már sokkal jobban irányíthatjuk, hogy milyen dekoratív betűket készítsünk.


  • Referenciaképek a Photoshopban az MI képgeneráláshoz

    Referenciaképek a Photoshopban az MI képgeneráláshoz

    Becsült olvasási idő 6 perc. Az Adobe Photoshop újdonsága, hogy egy referencia képpel segíthetjük a mesterséges intelligenciát a kép generálásában. Próbáljuk ki, hogy egy szobában a bútorokat cseréljük ki. De ne véletlenszerűen generáltak legyenek az új bútorok, hanem amiket mi választunk egy katalógusból!


  • Magyar nyelvű termékleíró oldal készítése az angol oldal alapján

    Magyar nyelvű termékleíró oldal készítése az angol oldal alapján

    Becsült olvasási idő 11 perc. Az online boltokban a termékek leíró oldalainak elkészítése hosszadalmas munka. Mi lenne, ha megkérnénk a ChatGPT-t, hogy az eredeti angol weboldal adatai alapján írja meg a magyar leírásokat?


  • MI által generált feliratok kifejezetten a Midjourney betűkkel. (verzió 3)

    MI által generált feliratok kifejezetten a Midjourney betűkkel. (verzió 3)

    Becsült olvasási idő 8 perc. Ebben a bejegyzésben a Midjourney 6-os verzióját vizsgáljuk meg, miként lehet vele látványos betűket és rövid feliratokat készíteni.


Loading

No votes yet.
Please wait...

Szólj hozzá!